Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KAMER GENÇ DÜN MECLİS'TE YİNE DÖKTÜRDÜ

:: HABERLER :: Haberler

KAMER GENÇ DÜN MECLİS'TE YİNE DÖKTÜRDÜ Empty KAMER GENÇ DÜN MECLİS'TE YİNE DÖKTÜRDÜ

Mesaj  gizligörev39 C.tesi Kas. 14, 2009 4:10 pm

TBMM demokratik açılımla ilgili tarihi oturumunu dün gerçekleştirirken geride ziyaretçi locasından yansıyan iki ayrı eylem görüntüsü ve Genel Kurul’da önce CHP ve DTP arasında yaşanan “Dersim” gerilimi ardından da AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik ve Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasındaki muhalefetle atışmalar kaldı.

İşte sakin başlayan ancak tansiyonun giderek yükseldiği Genel Kurul’dan Meclis tutanaklarına yansıyan karşılıklı söz düellosu:

“TAYYİP ERDOĞAN GELİYOR TALİMAT VERİYOR ONA GÖRE HAREKET EDİYORSUN"

KAMER GENÇ (Tunceli) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Buyurun Sayın Genç.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Sayın Başkan, şimdi bu kişisel söz sırası bende. Nasıl bende? Dün AKP’nin genel görüşme önergesinin gündeme alınmasına ilişkin Genel Kurul karar verdikten sonra ilk söz isteyen ben oldum. Buna buradaki herkes şahit. Fakat sizin Meclisi yöneten Başkan Vekiliniz o kadar basiretsiz bir kişi ki hemen orayı terk etti. Hiç “Ara veriyorum.” da demedi.

BAŞKAN – Lütfen…

KAMER GENÇ (Tunceli) – Bir dakika efendim… Beni dinler misiniz?

BAŞKAN – Sayın Genç, Başkan Vekilimize “basiretsiz” diyemezsiniz.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Basiret göstermeyen insanlara “basiretsiz” derim ben.

BAŞKAN – Bakın, siz Meclis Başkan Vekilliği yaptınız.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Yaptım da onun için söylüyorum. Çünkü o kürsüyü yönetmediği için…

BAŞKAN – Bir şey söyleyeceğim şimdi. Bakın, bir saniye, geçmeyin, bir dakika…

KAMER GENÇ (Tunceli) – Efendim ama bakın ilk sözü ben istedim. Ondan sonra bana söz vermemek için AKP’den 50 tane milletvekili sonradan getirildi.

BAŞKAN – Hayır bir dakika… Bir dakika… Hayır…

KAMER GENÇ (Tunceli) – Sayın Başkan, dinliyor musunuz beni?

BAŞKAN – Bakın, siz Meclis Başkan Vekilime “basiretsiz” ifadesini kullandınız, hakaret ettiniz.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Orada adaletli davranmadı.

BAŞKAN – Bakın, siz Başkan Vekilliği yaptınız. Başkan Vekiline hakaret etmek…

KAMER GENÇ (Tunceli) – Hakaret değil ki Sayın Başkan; bu, hakaret değil Sayın Başkan.

BAŞKAN – …üç gün Meclisten uzaklaştırmayı gerektirecek bir disiplin suçudur. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

KAMER GENÇ (Tunceli) – Peki, hakaret ettim. Bana ceza ver. Ben söz istiyorum.

BAŞKAN – Lütfen yerinize oturun.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Hakaret ettim. Bana ceza ver. Söz istiyorum.

BAŞKAN – Başkan Vekilimize hakaret edemezsiniz. Yerinize oturun.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Yani bana o zaman söz ver, ben kendimi savunayım.

BAŞKAN – Disiplin hükümlerini uygularım hakkınızda.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Disiplin cezasını uygula. Ben söz istiyorum.

BAŞKAN – Meclis Başkan Vekiline bu şekilde hakaret etmek İç Tüzük’e göre disiplin suçu teşkil eder. Lütfen yerinize oturun.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Tamam, o zaman bana ceza ver Sayın Başkan.

BAŞKAN – Bana onu uygulatmayın. Yerinize oturun.

KAMER GENÇ (Tunceli) – AKP’li Ömer çıkmış diyor ki, Dersim olaylarından bahsediyor. Sivas’ı yakan kimler oldu, Maraş’ı kimler yaktı? Burada çıkıp da insanları böyle kandırmaya gerek var mı?

BAŞKAN – Lütfen yerinize oturun Sayın Genç.
Sayın milletvekilleri, kimlerin kişisel sözlerini ifade edecekleriyle ilgili çalışma yapıldı. İki arkadaşımız; şimdi ilkini çağırıyorum.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Sayın Başkan, bakın, Başkanlığınız zamanında çok keyfî olaylar oldu.
BAŞKAN – Lütfen yerinize oturun.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Sırf bana söz vermemek için AKP getiriyor, 50 tane milletvekilini oraya veriyor. Kaç tane söz istenmiş onları okur musunuz? Efendim, kaç kişi söz istemişse kişisel, okuyun orada.

BAŞKAN – Sayın Genç, siz burada üç yılı aşkın süre Meclisi yönettiniz.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Üç değil yedi yıl, yedi yıl.
BAŞKAN - Kişisel söz talepleriyle ilgili ne yapılıyor burada?

KAMER GENÇ (Tunceli) – Yedi yıl yönettim, yedi yıl.

BAŞKAN - Ne yapılıyor? Aynı anda başvuranlar arasında kura çekiliyor. Kurayı çekmiş, iki arkadaşımız çıkmış.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Efendim, hayır… Söz isteyen kişileri okuyun.

BAŞKAN - Lütfen yerinize oturun.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Hayır. Sırayla okuyun efendim.
Sayın Genç, lütfen yerinize oturun.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Hayır.

BAŞKAN – Bakın, sizi uyarıyorum.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Efendim, uyarmanız haklı ise beni uyarın ama söz isteyenleri okuyun efendim.

BAŞKAN - Lütfen… Lütfen oturunuz.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Söz isteyenleri okuyun efendim.

BAŞKAN - Lütfen oturunuz. Ben size söz vermedim, lütfen yerinize oturun.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Benim doğal hakkım, söz isteyenleri okuyacaksınız. Söz isteyenleri okuyacaksınız.

BAŞKAN - Lütfen yerinize oturun, ben onu değerlendiririm. Siz oturun yerinize.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Okuyun.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, şimdi söz sırası, şahsı adına söz isteyen İstanbul Milletvekili Sayın Ufuk Uras’a ait.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Efendim, söz isteyenleri okutacaktınız.

BAŞKAN - Sayın Uras buyurun. (DTP sıralarından alkışlar)

KAMER GENÇ (Tunceli) – Yani olur mu böyle? AKP’nin talimatıyla hareket ediyorsunuz.

BAŞKAN – Sayın Genç, yerinize oturur musunuz lütfen.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Tayyip Bey size talimat veriyor, ona göre hareket ediyorsunuz. Böyle Başkanlık olmaz ya!

BAŞKAN – Oturun yerinize. Oturun yerinize.

KAMER GENÇ (Tunceli) – Tayyip Erdoğan geliyor, sana talimat veriyor sen ona göre hareket ediyorsun!
BAŞKAN – Oturun yerinize.
KAMER GENÇ DÜN MECLİS'TE YİNE DÖKTÜRDÜ 719068537
gizligörev39
gizligörev39
Yönetici
Yönetici

Teşekkür Sayısı : 2

https://milgenc.forum.st/

- Similar topics

:: HABERLER :: Haberler