Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spor basını El Clasico'yu yorumluyor!

:: HABERLER :: Spor :: Futbol

Spor basını El Clasico'yu yorumluyor! Empty Spor basını El Clasico'yu yorumluyor!

Mesaj  gizligörev39 C.tesi Nis. 10, 2010 3:35 pm

Uğur VARDAN / Radikal

Cumartesi gecesi bir kez daha dünyanın en güzel futbol resitali için ekran başına kurulacağız. Öncelikli mesele Messi'nin, (Türk basınında bile manşetlere taşınan) Arsenal karşısındaki performansını bir kez daha tekrarlayıp tekrarlamayacağı. İster tekrarlasın, ister tekrarlamasın; bu maç kendine özgü heyecanıyla hem büyük bir gösteri, hem de bu sezonki La Liga dengeleri açısından gerilim oranı yüksek bir randevu. Gönlüm elbette Barça'dan yana. Mantığım da...

Real Madrid'in avantajı, herkesin dilinde olan bir takımı mağlup edip bütün sezonun rolünü çalmak. Doğrusu bunu başaracak kadroları da var. Maçta iki önemli eşleşmeye tanık olacağız: Messi, vatandaşı Gonzalo Higuain'le sahne alacak ve aralarında ister istemez bir çekişme yaşanacak. Yine Messi, Cristiano Ronaldo'yla bir çekişme yaşayacak. Arjantinli, Portekizli yıldıza karşı son iki randevudan üstün ayrılmıştı (Geçen yılki Şampiyonlar Ligi finalinde Barcelona Manchester'ı 2-0'la geçmişti; bu sezonun ilk yarısında da Barça, Camp Nou'da Real Madrid'i 1-0 mağlup etmişti).

Cumartesi geceki iki eşleşmeden de Messi'nin galip çıkması muhtemel. Futbolsever gönlümüz de, bütün bir sezon boyunca her hafta içeride dışarıda muhteşem 90 dakikalara imza atan Guardiola'nın talebelerinin, bir kez daha sahadan mutlu ayrılmasını bekliyor. Ama bu oyunun özelliği, 'futbolsever gönlümüz'ün bazen kırılacağını ortamları da sağlaması. Dolayısıyla, Pellegrini'nin öğrencilerinin de Bernabeu'dan mutlu ayrılmaları kimseyi şaşırtamayacak. Yine de skor istenirse, Barça 3-1 kazanır diyorum...

Okay KARACAN / Zaman

Maradona mı Pele mi tartışması bitmiştir. Messi artık o adamlardan birisi olmuştur. Önce bunun artık tartışılmaması gerekir. Messi tıpkı Pele ve Marardona gibi bir halk çocuğudur ve bu durum onu dünya çapında ençok hayranı olan adam haline getiriyor.Yani Beckham gibi bir Rock Star imajı yok. Messi sayesinde Dünya'daki Barcelona taraftarlığı boyut kazanıyor ve bu El Classico belkide dünyada ilk kez Barcelona yanlılarının Madrid yanlılarını geride bıraktı ilk maç olacak.

Dünya'nın Messi'yi konuşuyor olması, Real Madrid için büyük bir avantaj gibi görünüyor. Kendi seyirciniz önünde, ezeli rakibinizi ve onun çok konuşulan yıldızı Messi'yi devirmek Şampiyonlar Liginde kaybettiğiniz prestiji geri kazanmak için iyi bir fırsat ve sanıyorum Madrid cephesinde bu psikolojik motivasyonu iyi kullanmak istiyor.

Birkaç sezon önce Ronaldinho'nun yıldızlaştığı 3-0 konuk ekibin kazandığı maçla Messi, Barcelona dolayısıyla Dünya futbol arenasına ilk adımı atmıştı. Onun açısından bu maç O gün Ronaldinho'nun yaptıklarının bir benzerini ortaya koyma maçı olabilir.

Real Madrid'in Messi'yi adam markajıyla durdurma çılgınlığına gireceğini düşünmüyorum. Ev sahibi ekibin bu yılki en iyi alan savunmasını yapması gerekiyor. Gollü bir maç olacağını tahmin ediyorum.

Banu YELKOVAN / Radikal

Birçok futbolsever için Barcelona-Arsenal maçından sonra önemi ve beklentisi bir kat daha artan maç konumunda. Messi, değil futbolun, hayalgücümüzün sınırlarını zorlayan bir top oynuyor son dönemde. Ama futbol Messi'yi seyretmek kadar, karşı tarafın onu durdurmak için neler yapacağını da merak ettiğimiz bir oyun sonuç olarak. Barcelona'nın bütün 'uzay takımlığına' rağmen La Liga'da şampiyonluk ortada.

Öte yandan haftaiçi Guti'nin yaptığı açıklamalar maçı bir kat daha ilginç hale getirdi. Guti, Şampiyonlar Ligi maçını seyretmediğini, sadece özetlere baktığını, Messi'nin kim olduğunu öğrenmek için dört gol atmasına gerek olmadığını, Arjantinli futbolcunun dünyanın en iyi oyuncusu olmadığını ama ilk üçe gireceğini, Cristiano Ronaldo'nun da aynı üç içinde yer aldığını söylemiş. 'Motivasyon' İspanya'da da bizdeki kadar önemliyse bayağı motive edici açıklamalar bunlar. Maç Real Madrid'in sahasında olduğu için onları bir nebze daha avantajlı görüyorum. Ama bu maçı Messi vs Ronaldo olarak görmek de diğer futbolculara haksızlık olur.

Bağış ERTEN / Radikal

Real Sürreel'e karşı
Daha önce hangi maça bu kadar anlam yükledik bilemiyorum. Sanki bu karşılaşma İspanya liginin şampiyonluk mücadelesi değil de futbolda ideolojiler savaşı. Ama hak ediyorlar doğrusu. Bir tarafta parayla kurulabilecek en iyi takım olarak Real Madrid var. Üstelik aldıkları yıldızlar, öyle eli belinde hovardalar değil, en yetenekli, en çok koşan, en güçlü oyuncular. Ama diğer tarafta sürreel bir takım var. Barcelona benim hayatımda gördüğüm en imrenilesi takım. Yetmiyormuş gibi bir de uzaylı (messi) oynatıyorlar. Ben gollü beraberlik istiyorum. Böylece ligin geri kalanında bu ziyafet devam eder.

Uğur MELEKE / Milliyet

Tabii El Clasico’ya 4 gün kala Messi’nin kariyerinin en iyi performanslarından birini Arsenal karşısında göstermesi maçla ilgili kalan her şeyi gölgede bıraktı. Real kendi oyununu konuşmaktan çok Messi’yi nasıl durduracağını tarif etmeye başladı. Planlara göre Messi’yi Arbeloa savunacakmış, çünkü İspanyol bekin daha önce Deportivo ve Liverpool’da Messi’ye karşı oynamışlığı var.

Arsenal karşısında bence gözden kaçan bir iki şey var. Golleri Messi attı ama Pedro da çok formda. Krkiç de dört günde iki iyi performans gösterdi. Iniesta sakatlıktan döndü ve Xavi’yle iyi bir dönem geçiriyorlar. Yani Barcelona’nın Messi’den ibaret olduğunu düşünmek de büyük bir yanılgı olur.

Bir de İspanya’da ikili averajın geçerli olması Barcelona'yı biraz daha rahatlatıyor. Çünkü kalan maçları iki takımın da kazanması halinde Barça'ya Bernabeu'da beraberlik yetiyor.

Kaan BORA / Fanatik

Stres, Clasico'yu olumsuz etkiler!
Şu anda bırakın sadece İspanya'yı tüm dünya futbolunda gündem Lionel Messi. Arjantinli süperstarın futbolla yakından ya da uzaktan alakalı herkesin ağzına pelesenk olması çok doğal. Çünkü olağanüstü oynuyor. Onun performansı El Clasico'yu bile gölgede bırakmış durumda. Real Madrid'i de Messi'yi nasıl durduracakları konusunda büyük bir düşünce almış durumda. Ancak Los Galacticos sadece bir oyuncuya odaklanırsa kolay olmayan işi çok daha zorlaşır. Ayrıca Madrid temsilcisinin önünde Lyon fiyaskosu çok büyük bir örnek olarak duruyor. Bu maç öncesi yaptıkları dolduruşu ne oyuncular ne de Madrid medyası bu kez yapmıyor.

Katalanlar ise takımlarına haliyle çok güveniyor. Her zaman 6-2'lik bir sürpriz olmaz. Kağıt üzerinde favori haliyle Barcelona, ancak ilk maç detaylı olarak hatırlanırsa Real Madrid rakibine oyun anlamında sıkıntı vermişti. Kaka'nın oynaması çok zor ve büyük bir handikap.

Real ve Barça'yı sadece tek gollük farkın ayırdığı şampiyonluk yarışındaki müthiş stresin El Clasico'daki futbol kalitesini düşürmesi kuvvetle muhtemel. Futbolseverler her ne kadar kaliteli futbol beklese de iki takım da kaybetmemeyi düşünecek. İki ezeli rakip futbolcuları arasında dişe diş yüksek düzeyde bir mücadele yaşanacaktır ancak El Clasico'nun adına yaraşır süper bir oyun kalitesi beklemek hayalcilik olur.

Mehmet Çağrı DAVRAN / Fanatik

El Clasico'dan da fazlası
Dünyanın gözü bu hafta sonu İspanya'da olacak. El Clasico heyecanında Real Madrid ve Barcelona bu kez kozlarını Bernabeu'da paylaşacak. Bu kez olay sadece bir El Clasico maçı değil çok daha fazlası. La Liga'da bitime sayılı bir zaman kala iki takımın da puanları eşit, gol averajıyla Real Madrid lider.

Açıkçası sadece maçın öneminin bu kısmı bile, tansiyonun derecesini bir kat daha yükseltiyor. Yıldızlar Savaşı olduğu gerçeğini de unutmamak gerek. Özellikle son aylarda formunun zirvesine çıkan Lionel Messi'ye karşı, Cristiano Ronaldo'nun nasıl bir performans göstereceği merak konusu. Bunun yanı sıra kadro değerine de baktığımızda, dünyanın en pahalı iki takımını izleyeceğiz. Real Madrid ev sahibi olduğu için favori, ancak geçen sezon Bernabeu'da oynanan son maçın 6-2 Barça lehine bittiğini unutmamak gerek.

Bol gollü, bol sarı-kırmızı kartlı bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum. Bu karşılaşma sadece iki takımın değil, oyuncuların da birbirlerine karşı yapacağı bir düelloya dönüşeceği kesin. İki takımı da izlemek büyük zevk; o yüzden bizim açımızdan kimin kazanacağından çok, futbola doyacağımız 'futbol gecesi' yaşamak en büyük dileğimiz.

Alican ESENCİ / Fanatik

Takım ruhu kazanacak
'Futbol bayramı' tanımının kuşkusuz en güzel örneği Real Madrid-Barcelona derbisi... İki takımın kadrosunda ne bir İtalyan, ne de bir İngiliz var. Ancak Avrupa futbolunun kalbinin attığı İtalya ile İngiliz medyaları bile bu maça fazlasıyla eğilmiş durumdalar. Demek ki gerçek dünya derbisi böyle oluyormuş.

Geçen seneyi 6 kupayla kapatan Barcelona, Arsenal karşısında büyük bir zafer kazanıp havaya girdi. 'Şampiyonlar Ligi'nde kalan 3 takım (Bayern Münih, İnter ve Lyon) arasında, Barcelona'ya alınacak kaç oyuncu var' sorusunun yanıtı belli: Yok. Ama Real Madrid'in hem kadrosu, hem de Bernabeu'daki atmosfer ezber bozacak cinsten.

Messi'nin karşısına Ronaldo, İniesta'nın karşısına Kaka, Xavi'nin karşısına Xabi Alonso konulabilir. Barcelonalı 3 yıldız, takımı sahiplenen tavırlarıyla öne çıkıyor. Real'de ise takım ruhunu sahiplenen iki isim var: Raul Gonzalez ve kaleci İker Casillas... Barca'nın kazanması sürpriz karşılanmaz, ancak Bernabeu'da Real gülecekse bu zaferde başrolü oynayanlar kuşkusuz ruhuyla mücadele edenler olacaktır.

Aycan ÇEKİ / Fanatik.com.tr

Konumuz La Liga ve El Clasico ama insanın kalemi ister istemez Şampiyonlar Ligi'ne kayıyor son bir haftada olup bitenlerden dolayı.

Bir hafta önce hayatımın futbolla dolu en güzel 15 dakikasını yaşadım, geride bıraktığımız salı akşamı da sayelerinde bozulan akıl sağlığımı bir kez daha sorguladım.

Şimdi ise elim klavyenin üstünde heyecanla dolaşıyor. Aklımda taktiğe, öngörüye dair bir şey tutmak istemiyorum. El Clasico'yu sadece ben yorumlayacakmışım, maçı ben anlatacakmışım, Cumartesi gece yarısı 00:55 gibi sona erecek bir futbol şölenini tüm dünyaya haber olarak sadece ben servis edecekmişim gibi hissediyorum. Ben bu maçı kimseyle paylaşmak istemiyorum aslında ve açıkça söylüyorum: El Clasico'yu konuşan/yazan herkesi kıskanıyorum.

Emre ALBAYRAK / Fanatik.com.tr

Barcelona'nın 4-1'lik Arsenal galibiyetinin ardından bu yazıyı kaleme almak, bir hayli zor geliyor insana... Bir kere, haftalardır ortaya konan büyüleyici futbolun ardından Barcelona, bu yazıya her türlü 1-0 önde başlıyor. Yani Katalanlar benim için yine favori, yine favori...

La Liga'da bitime sekiz hafta kala, ligin zirvesi adeta kaynıyor... İki takım da zirvede aynı puanda ve kazanan sadece 3 puan almakla kalmayacak, şampiyonluk adına çok büyük bir engeli de aşmış olacak. Belki de galip gelen takım için de o meşhuuur 'Şamp...' tabiri bile kullanılmaya başlanacak. Sonuç olarak, iki takım da bu psikoloji ile sahaya çıkacaklarından, stresli ama bir o kadar zevkli, baş döndürücü ve bol gol pozisyonlu bir 'El Clasico' bizleri bekliyor...

Ayrıca ligde son 12 maçtır kazanan Real Madrid, bu kez büyük bir iştahla Barcelona'yı bekliyor... Son maçlarda Katalanlar'a karşı alınan kötü sonuçlar, çizilen karizmalar, takımı adeta ateşlemiş durumda... Her ne kadar Arsenal maçından sonra, Madrid cephesinden gelen Messi yorumları, takımın biraz sıkıntı içinde olduğunu gösterse de bu maçı kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır.

Ne diyelim, muhteşem bir futbol resitali için geri sayım başladı... Cumartesi akşamı 90 dakikalığına bu diyardan ayrılıp, başka bir gezegende olacağız. Herkese şimdiden iyi seyirler...

Fatih DENKER / Fanatik.com.tr

Cumartesi günkü maç öncesinde istatistiklere göz attığımızda Real Madrid'in Bernebau'da, Barcelona'nın da deplasmanlardaki maçlarda çok uzun süredir kaybetmediğini görüyoruz. İki takımın da her maç en az 3'er gol attığını, yine iki takımdan birinin ligi şampiyon olarak tamamlayacağını düşündüğümüzde ise heyecanımız git gide artıyor.

Takımlardaki yıldızları da unutmamak gerek. Onu anlatacak bütün sıfatları tükettiğimiz Lionel Messi bir yanda, dünyanın en pahalı ayağı Ronaldo bir yanda... Onlar hakkında herkes bir şey söyledi zaten. Ben, bu oyuncuların yanında Barcelonalı Iniesta ve Real Madridli Huguain'e bir parantez açmak istiyorum. İkisi de her an her şeyi yapabilir. Iniesta'nın akıllara durgunluk veren ara pasları, Higuain'in öldürücü vuruşları bu maça damgasını vurabilir. Tabi diğer oyuncuları da unutmamak lazım. Bizim Fenerbahçeli Selçuk, nasıl her derbide gol atıyorsa hiç beklenmedik isimler hiç beklenmedik işler yapabilir. Sonucu kestirmek bence çok zor.

Kaleci hatalarının fazla yaşanmadığı, su şişelerinin sadece su içmek için kullanıldığı bir El Clasico diliyorum. İyi seyirler...

Murat KÖSE / Fanatik.com.tr

Bu kez sahici futbol izleyelim...

Bu sezon El Clasico'nun ilk ayağında futbolun teknik ve estetik yanından çok, mücadelenin ön planda olduğu bir maç izlemiştik. Açıkçası bu tür derbi mücadelelerini genelde zaten ligimizde, İtalya'da veya Fransa'da izlediğimizden dolayı futbolun daha teknik ve estetik olarak oynandığı İspanya'da El Clasico'dan daha büyük beklentilerimiz vardı.

İlk randevuyu Barcelona kazanarak liderliğe kurulmuştu. Bu kez yine Barcelona ikinci. Ancak bu maçı kazanan 3 puan öne geçecek. Muhtemelen birbirleri haricinde kolay kolay kimseye yenilmeyeceklerinden bu maç çok kritik bir öneme sahip. Son haftalardaki üst düzey formuyla, yeni jenerasyonunun futbolu sevme nedeni olan Messi bir kilit oyuncu tabi ki. Diğer tarafta da dünyanın en pahalı oyuncusu ve aslında iyi bir sezon geçiren Ronaldo olacak. Umarım Cumartesi gecesi beklendiği gibi bol gollü ve futbolu doyurucu bir mücadele
gizligörev39
gizligörev39
Yönetici
Yönetici

Teşekkür Sayısı : 2

https://milgenc.forum.st/

:: HABERLER :: Spor :: Futbol