Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İstanbul Ülkü Ocaklarında Bir İlk

2 posters

İstanbul Ülkü Ocaklarında Bir İlk Empty İstanbul Ülkü Ocaklarında Bir İlk

Mesaj  Kızgın Sokaklar Paz Ara. 06, 2009 3:26 pm

İstanbul Ülkü Ocaklarının kurduğu "2023 Liderlik Okulu" 05 Aralık 2009 tarihinde ilk dersini başlattı.

İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Gökmen Kantar'ın önderliğinde İstanbul Ülkü Ocaklarının başlatmış olduğu projeye gençlerin ve öğrencilerin yoğun ilgisi ve katılımı dikkat çekti.

Bu proje'nin ders genişliği ve çeşitliliği kadar, sanatçı Ahmet Şafak gibi, Haber moderatörü Veyis Ateş gibi, MHP MYK Üyesi ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zuhal Cafoğlu gibi tanınmş ve bilinen öncü kişilerin bu projeye katkı vermeleri, bu projenin önemini ve ciddiyetini göstermekte.

"2023 Liderlik Okulu" ile ilgili detaylı bilgileri İstanbul Ülkü Ocakları kendi sanal ağ sayfalarında şu şekilde duyurdular:

İSTANBUL ÜLKÜ OCAKLARI 2023 LİDERLİK OKULU HAKKINDA

Eğitim Şartları ve Süresi:

• Eğitim dönemi 5 Aralık 2009 Cumartesi günü başlar, 20 Şubat 2010 Cumartesi günü sona erer.

• Eğitim süresi 12 haftadır.

• Eğitim süresi dâhilinde 1 sınav ve 1 bitirme ödevi yapılacaktır.

• Dersler haftada bir gün olmakla beraber Cumartesi günleri, Liseliler için Saat: 13.00–15.00 arası, Üniversiteliler için de 15.00–17.00 arasında verilir.

Başvuru Şartları:

• 18 yaşından gün almış, 25 yaşından gün almamış olmak.

• Üniversiteye hazırlanıyor olmak ve ya üniversitede okuyor olmak.

• Eğitime alınacak kişilerle mülakat yapılacak.

Kurallar:

• 3 defa devamsızlık yapan liderlik okulu programından çıkartılır.

• 3 haftada bir öğrencilerle anket yapılacak genel durum değerlendirmesi yapılarak veri toplanacaktır.

Liderlik Okulu’ nun Amacı:

• Siyasetin temelinin, siyasal bilincin ve kültürün liselerde ve üniversitelerde kazanılması ve geliştirilmesi gerektiği inancıyla yola çıkarak;

• Siyaseti ve siyasal kültürü tanımlayarak temellendirmek,

• Ülke içindeki siyasal bilinci ve sorumluluğu arrtırarak her türlü sosyal sorumluluğa ve gelişime duyarlı bireyler kazanmak,

• Ülkü Ocakları içerisinde, her konuda siyasi bilinci ve kültürü edinmiş, tavır ve duruş olarak kendini geliştirmiş, her alanda fikir sahibi olan, tartışmaya açık örnek bireylerin yetişmesini sağlamak,

• Siyasete ilgi duyan bireylerin yatkın oldukları siyasi alanlardaki gelişimine destek olmak ve alanlarında en iyi olmalarını amaçlayarak onlara yardım sağlamak.

• En eski Türk medeniyetlerinden bugünlere kadar nasıl gelindiği konusunda öğrencilerimizi bilgi sahibi yaparak bugünki koşullarla geçmiş arasında bir bağ kurabilme yetisini oluşturmak,

• Geçmişimizin, bugünlerimize ve geleceğimize ışık tutan yönlerini anlayarak vurgulamak,

• Türkiye Cumhuriyeti’ nin kuruluşundan itibaren geçirdiği süreçleri inceleyerek değerlendirmek,

• Türkiye Cumhuriyeti’ nin dünya konjonktüründe sahip olduğu stratejik önemi vurgulayarak ileriye dönük dünya politikalarında yer alabileceği etkinlik alanlarını kavrama ve anlamlandırma kabiliyeti kazandırmak,

• Kültür bilimlerine ait yöntem bilgisini edinerek sosyal ve kültürel problemler karşısında sağlıklı çözüm reçeteleri üretebilme yeteneğini kazandırmak.

Liderlik İçin Gerekli Olan Eğitim Alanları ve Ders Programı:

I. DÖNEM:

1. NLP ve Kişisel Gelişim Programları
2. Diksiyon ve Ses Geliştirme Teknikleri
3. Beden Dili ve İmaj Çalışmaları
4. Temel Siyasi Kavramlar[Doktrinler]
5. Siyaset Felsefesi -I
6. Küreselleşme ve 21. Yüzyıl
7. Liderler ve Türk Siyasi Hayatındaki Etkileri
8. Siyasi Belgesel -I - İzleme ve Yorumlama
9. Milliyetçilik
10. Türkiye’ de Demokratikleşme (Milliyetçilik ve Demokrasi İkiz Kardeşliği)
11. Türk Dış Politikası -I
12. Küresel Isınma

II. DÖNEM:

1. NLP
2. Hitabet ve Toplum Önünde Konuşma Becerisinin Geliştirilmesi
3. Güzel Yazı Yazma Teknikleri ve Gazete Okuma
4. Fikir Hareketleri ve Dünyada ki Etkileri
5. Siyaset Felsefesi –II
6. Yeni Dünya Düzeni ve Ekonomik Hareketler
7. Türkiye’ de Lider, Toplum ve Birey İlişkisi
8. Siyasi Belgeseller –II
9. Türk Milliyetçiliği ve Gençlik Algılaması