Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TÜRK KADINI HAKKINDA ÖZLÜ SÖZLER

TÜRK KADINI HAKKINDA ÖZLÜ SÖZLER Empty TÜRK KADINI HAKKINDA ÖZLÜ SÖZLER

Mesaj  Dava_Gülü Çarş. Ekim 07, 2009 1:00 pm

ATATÜRK'ÜN SÖZLERİ

• Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.

• Ey Kahraman Türk Kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

• Kadın denilen varlık bizatihi yüksek bir varlıktır, onun yoksulluğu olmaz. Kadına yoksul demek onun bağrından kopup gelen bütün beşeriyetin yoksulluğu demektir.

• Kadınlarımız, eğer milletin hakiki anası olmak istiyorlarsa erkeklerimizden ziyade münevver ve faziletkâr olmaya çalışmalıdırlar.

• Kadınların umumi ve hususi vazifelerinin başında validelik vazifeleri vardır.

• Milletin membaı, hayat-ı içtimaiyenin esası olan kadın ancak faziletkâr olursa vazifesini ifa edebilir.

• Büyük muvaffakiyetler kıymetli anaların yetiştirdikleri evlatlar sayesinde olmuştur.

• Kadınlık meselesinde şekil ve kıyafet ikinci derecedir. Asıl mücadele sahası, asıl muzaffer olunması lazım gelen saha nur ile, irfan ile fazilet-i hakikiye ile tezeyyün ve tecehhüz etmektir.

• Dünyada hiçbir milletin kadını "Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadım kadar hizmet gösterdim" diyemez.

ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN SÖZLERİ

• Kadın, kadınlık vazifesinden uzaklaştığı dakikada mensup olduğu cemiyet yok olmaya başlıyor demektir.

• Kadın olsun, erkek olsun şahsi ve ailevi masraflarını gelirleri ile denk tutmalıdırlar.

• Millet İşleri ve milli mefkure meselesinde; kadın, kocasını daima ileriye doğru sürmeli ve cesurca, fedakarca harekete teşvik etmelidir.

DR: DEVLET BAHÇELİ'NİN SÖZLERİ

• Milliyetçi Hareket Partisi, kadınlarımızın partilerin her kademesinde yer almasını, siyasi sürecin her alanına aktif ve yoğun olarak katılmasını savunmaktır.

• İnşallah, siyasi hayatımız çok yakında kadınlarımızın daha çok zerafet, incelik ve zenginlik katacağına inandığım güzel günlerine kavuşacaktır.

• Kadınıyla, erkeğiyle her insan, Yüce Yaradan'ın ayrım yapılmaz birer emanetidir.

ZİYA GÖKALP

Bizde kadınlar iyi tahsil göremedikleri için aile yükselemiyor. Aile yükselemeyince millet geri kalıyor. O halde terakkinin başı kadın terbiyesidir. Kadınların iyi yetişmesidir. Kızların iyi terbiye edilmesi bir milleti yeniden ihya edebilir. Çünkü; iyi kadın, iyi aileyi vücuda getirir, iyi aileden de iyi bir millet doğar.
Dava_Gülü
Dava_Gülü
Yönetici
Yönetici

Teşekkür Sayısı : 0

- Similar topics