Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İSKOÇYA'NIN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN REFERANDUM İSTENİYOR

İSKOÇYA'NIN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN REFERANDUM İSTENİYOR Empty İSKOÇYA'NIN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN REFERANDUM İSTENİYOR

Mesaj  gizligörev39 Ptsi Kas. 30, 2009 2:53 pm

İskoçya Ulusal Partisi (SNP), İskoçya'nın bağımsızlığıyla ilgili anayasa değişikliğini sağlayarak, referanduma gidilmesi konusunda ilk adımı attı. SNP lideri ve kabinedeki İskoç bakan Alex Salmond bugün yaptığı açıklamada, İskoçya'nın ekonomik potansiyelinin kullanılması için bağımsız olmasının şart olduğunu söyleyerek, bu konuda partisinin hazırladığı raporu sundu. Raporda, İskoçya'nın bağımsızlığının ülkeye sağlayacağı yararlardan bahsediliyor. Salmond, 2010 yılında referanduma gitmek istediklerini bildirdi.

Azınlıkta olan SNP yönetiminin, iktidardaki İşçi Partisi, muhalefetteki Muhafazakar Parti veya Liberal Demokratların desteği olmadan referandum kararı alması mümkün gözükmüyor. Ancak bu sürecin İskoç parlamentosuna vergilendirme ve harcamalar gibi konularda daha fazla güç kazandırabileceği yorumları yapılıyor.

Birleşik Krallık'taki İşçi Partisi, Muhafazakar Parti ve Liberal Demokratlar ise, İskoçya'nın bağımsızlığı konusunda referandum yapılmasına karşı çıkıyor.
gizligörev39
gizligörev39
Yönetici
Yönetici

Teşekkür Sayısı : 2

https://milgenc.forum.st/

- Similar topics